Voda na záhrade?
Vŕtané studne
Bratislavský
WELLdrilling, s.r.o.
Jungmannova 4
851 01 Bratislava
Trnavský
KLM Drilling s.r.o.
Kapitulská 460/46
919 21 Zeleneč
Trenčiansky
VRTY, s.r.o.
Trenčianska 4
914 41 Nemšová
Nitriansky
VRTY, s.r.o.
Trenčianska 62
914 41 Nemšová
Žilinský
MP-vrty , s.r.o.
Kamenná 19
010 01 Žilina
Banskobystrický
AQUAvrt, s. r. o.
MDŽ 4
962 31 Sliač
Prešovský
Robovrt s.r.o.
Volgogradská 10
08001 Prešov
Košický
Flashtrans – vŕtanie studní
Alejova 2
04011 Košice
Príklad vŕtanej studne
Okamžitá výdatnosť vŕtanej studne je definovaná objemom vody v studničnej rúre tzv. vodného stĺpca. Pomôže vzorec objemu valca V = ( x r²) x výška. Ak je priemer rúry 12 cm a výška vody v rúre 15 m, tak to vychádza na cca 170 l vody pre okamžitý odber. Odrátať však treba časť objemu vody, ktorá sa nachádza v úrovni ponoru čerpadla po spodok vrtu, keďže čerpadlo dokáže čerpať iba vodu nad ním. Rúra sa opätovne naplní za cca 45 minút v závislosti od rýchlosti prítoku vody.
Prvé kroky po navŕtaní studne
Kúpte si lacné vibračné čerpadlo, ktoré hravo bude čerpať aj zakalenú vodu a jeho prípadna porucha Vás nebude trápiť. Na čerpanie budete potrebovať šnúrku (pri dĺžke niekoľko desiatok metrov oceníte jej nízku hmotnosť), hadicu dlhú ako vrt samotný plus niekoľko metrov navyše pre manipuláciu s koncom hadice, z ktorého bude voda vychádzať von. Odporúčame si hadicu, el kábel a šnúrku zopnúť sťahovačkou na každom 1,5 m úseku po celej dĺžke pre lepšiu manipuláciu, alebo odporúčame kúpiť túto skvelú špeciálnu šnúru určenú aj do pitnej vody obsahujúcu suché zipsy po každom 1,5 m a môžete si zvoliľ ľubovoľnú dĺžku. Pozor však, týmto vibračným čerpadlom čerpajte vodu len zo začiatku a to z maximálnej hĺbky, takmer z dna (cca pol metra až meter od úplného dna).
Ak by ste týmto čerpadlom čerpali vodu naďalej, vytvoríte nekončiaci proces zanášania vrtu. Dôvodom sú silné vibrácie vibračného čerpadla, ktoré v hĺbke vrtu vytvárajú tak silné otrasy, že sa môže vrt zaniesť a upchať tak studničnú rúru aj do výsky nikoľkých metrov od spodu.
V takomto prípade je potrebný výfuk kompresorom, čo Vám dokáže zrealizovať často aj firma, ktorá Vám vrt realizovala. Toto prefúknutie vrtu stojí zhruba 100-150€. Princíp je ten, že sa do vrtu vloží hadica (až na dno) a silným tlakom z kompresora sa vženie vzduch do dna vrtu. Týmto tlakom sa všetok usadený kal vytlačí prúdom nahor. Pozor. V tomto momente sa zpravidla znečistí šachta a okolie vrtu cca v rozsahu 5 metrov.
Čo ďalej s vŕtanou studňou?
Keď sa voda javí už menej zakalená, je vhodné vibračné čerpadlo vybrať a už ho do vrtu nikdy nevkladať. Teraz už používajte napr. vretenové čerpadlo, ktoré vo vrte nevytvára veľké otrasy. Pozor, toto čerpadlo už nesmiete ponárať na úplne dno vrtu, lebo sa zanesie a poškodí.
Ďalším čerpaním a opakovaným prietokom vody sa prečistujú bočné kanáliky vodného zdroja, ktorými voda preteká. Tento podzemný zdroj vody má svoje špecifiká a mal by narážať práve do perforovanej časti studničnej rúry, ktorá ma malé otvory len v mieste, kde sa nachádza tento podzemný prameň. Tlak vodu vytlačí do rúry a vytvorí sa tzv. vodný stĺpec. Je to úsek v rúre, v ktorom sa nachádza voda.
Ak si vezmeme priemer rúry a teda obsah tohto kruhu „Pí er na druhú :)“ a vynásobime výškou vodného stĺpca, získame hodnotu objemu okamžitej výdatnosti vody v studni. Vŕtané studne síce nemajú takú veľkú okamžitú výdatnosť vody ako je to pri kopaných studniach s veľkými betónovými skružami naplnenými vodou, ale zato majú častokrát vodu čistejšiu. Zároveň je treba zdôrazniť, že kopaná studňa zadržiava tzv. povrchovú vodu, ktorá je závislá od počasia a zrážok. Naopak, vŕtaná studňa je od tejto povrchovej vody dokonca oddelená a odizolovaná bentonitom a poskytuje podzemnú vodu z hĺbok niekoľko desiatok metrov. Táto voda už nie je tak závislá na povrchových zrážkach a preto, kým sused v kopanej studni nemusí mať vodu a bedáka, že je sucho, vo Vašej vŕtanej studni môže byť vody dostatok a to aj po celý rok.