Čím natrieť chatu?

Prvotný náter surového dreva

Impregnácie na drevo proti hmyzu a hubám

Impregnácie preníkajú hlboko do dreva a pôsobia ochranne proti hmyzu, vlhkosti a hubám. Náter je nevyhnutnou súčasťou azda každej drevenej stavby o to viac, ak sa k týmto častiam nie je možné následne dostať (podkladové hranoly alebo strešné hranoly). Pre prípad nového a nepoškodeného dreva je vhodný a postačujúci najznámejší Bochemit QB Hobby – bezfarebný. Pre už napadnuté drevo škodcami je potrebné siahnuť po silnejšom produkte ako napr. Bochemit Plus.

Exteriér

Tenkovrstvé lazúry na drevo

Ochranné a dekoračné tenkovrstvé lazúry sa vyznačujú ochranou pred UV, širokou paletou odtieňov dreva a na dotyk aj po natretí pôsobia veľmi prirodzene. Drevo dýcha a nezadržiava vlhkosť. Keďže na dreve nezostáva pevný „škrupinový“ film, pod ktorým by mohlo drevo časom hniť, je zároveň jeho údržba jednoduchá a to bez potreby brúsiť pôvodný náter.  Drevo jednoducho natriete ďalšou vrstvou lazúry.

Interiér - steny a strop

Vodouriediteľné laky na drevo

Interiér chaty – steny a strop je vhodné natrieť ľahkým vodou riediteľným lakom so zachovaním pôvodnej kresby dreva s jemným povrchom. Či už ometiete pavučinu alebo drobné nečistoty, pôjde to vďaka jemnej vrstve laku o niečo ľahšie. Chata z vnútra po natretí nezapácha a renovácia spočíva v jednoduchom natretí bez potreby brúsenia. Odporúčame vodou riediteľné ekologické laky s jednoduchou aplikáciou. Na fotografii sú steny a strop v interiéri chaty natreté Matným vodou riediteľným lakom – Hobbylak.

Interiér - podlaha

Polyuretánové laky na drevo

Palubovku z dreva t.j. podlahu v chate je vhodné natrieť polyuretánovým lakom ideálne 3x. Pri podlahe je lakovaná vrstva nie len dekoračným prvkom, ale chráni podlahu pred odretím a zašpinením, napr. pri vyliati farebnej limonády a pod. Ak sa v chate chcete pohybovať aj naboso, je lakovaný povrch príjemnejší. V ponuke nájdete laky na drevo v prevedení lesklého aj matného efektu. Na fotografií je drevená podlaha natretá jednozložkovým polyuretánovým lakom na parkety a podlahu Profilak – matný.