Čím natrieť chatu?

I. Náter surového dreva – prvý ochranný náter dreva

Impregnácie – napúšťadlá na drevo proti škodcom, plesniam a vode. Impregnačný náter dreva pôsobí v hĺbke dreva a zabezpečuje ochranu dreva proti hmyzu, vlhkosti a hubám. Náter je nevyhnutnou súčasťou azda každej drevenej stavby o to viac, ak sa k týmto častiam nie je možné následne dostať (napr. podkladové hranoly alebo strešné hranoly). Nevyhnutný je tiež náter surového dreva v prípade novej chaty alebo altánku. 

Impregnácie na drevo proti škodcom a vode Impregnačný náter dreva pôsobí v hĺbke dreva a zabezpečuje ochranu dreva proti hmyzu, vlhkosti a hubám. Náter je nevyhnutnou súčasťou azda každej drevenej stavby o to viac, ak sa k týmto častiam nie je možné následne dostať (podkladové hranoly alebo strešné hranoly).

Bochemit QB Hobby

Ochranný náter surového dreva

Bochemit Plus

Ošetrenie napadnutého dreva

II. Čím natrieť chatu z dreva – v exteriéri?

Náter exteriéru chaty z dreva – Tenkovrstvové lazúry s UV ochranou. Odporúčame tenkovrstvové lazúry na drevo, ktoré oproti lakom nevytvárajú škrupinu a ich povrch nie je potrebné pred opätovným pretretím po rokoch brúsiť. Drevo tak prirodzene dýcha a predlžuje sa tak jeho životnosť, krásny vzhľad a pružnosť. Výhodou je tiež UV ochrana ukrytá v pigmente, ak sa rozhodnete aj pre zafarbenie dreva do nejakého odtieňu. Odporúčame výrobky Adler – top pomer cena / kvalita.

Adler Pullex Top-Lasur

Tenkovrstvová lazúra – rôzne odtiene v top kvalite

Adler Pullex Plus-Lasur

Najpredávanejšia tenkovrstvová lazúra – rôzne odtiene

III. Čím natrieť drevenú terasu alebo altánok?

Náter terasy, altánku – Oleje na terasy a altánky. Na drevo v exteriéri sú vhodné ochranné oleje na drevo alebo tenkovrstvové lazúry na drevo. Tie zabezpečia, aby drevo dýchalo a nevytvárala sa na ňom škrupina, pod ktorou by mohli vznikať plesne. Po rokoch drevo jednoducho pretriete bez potreby brúsenia pôvodného náteru. Drevo je chránene voči vlhkosti, dažďu aj snehu a škodcom. Zároveň je chránené aj proti UV žiareniu vďaka farebným pigmentom (v prípade lazúr, ktoré menia odtieň dreva). Odporúčame produkty výrobcu Adler – top kvalita za veľmi výhodné ceny, nanášame v smere textúry dreva. Natieranie stačí 1x za rok, prípadne 2 roky. Ideálne však vždy na jar a na jeseň, t.j. pred extrémnym teplom a naopak pred extrémnym chladom a vlhkosťou.

Adler Pullex Top-Lasur

Tenkovrstvová lazúra – rôzne odtiene

Adler Pullex BODENÖL olej na terasy

Terasový olej na drevo – náš tip!

IV. Čím natrieť interiér chaty – steny a strop?

Vodouriediteľný lak na drevo – steny a strop. Interiér chaty – steny a strop je vhodné natrieť ľahkým vodou riediteľným lakom so zachovaním pôvodnej kresby dreva s jemným povrchom bez zápachu chémie. Či už ometiete pavučinu alebo drobné nečistoty, pôjde to vďaka jemnej vrstve laku o niečo ľahšie. Chata z vnútra po natretí nezapácha a renovácia spočíva v jednoduchom natretí bez potreby brúsenia. Odporúčame vodou riediteľné ekologické laky s jednoduchou aplikáciou.

HOBBYLAK - Interiérový lak

Vodouriediteľný lak na steny a strop

BELINKA Interier bezfarebný lak

Vodouriediteľný lak na steny a strop

V. Čím natrieť drevenú podlahu chaty – palubovku?

Palubovku – podlahu z dreva v chate alebo parkety je vhodné natrieť polyuretánovým lakom ideálne 3x. Pri podlahe je lakovaná vrstva nie len dekoračným prvkom, ale chráni podlahu pred odretím od nábytku, topánok a tiež pred zašpinením, napr. pri vyliati farebnej limonády a pod., kedy zem jednoducho utriete suchou handrou. Ak sa v chate chcete pohybovať aj naboso, je lakovaný povrch príjemnejší. V ponuke nájdete laky na drevo v prevedení lesklého aj matného efektu.

Polyuretánový lak Profilak - matný

Kvalitný lak na drevenú podlahu

Balakryl Polyurex - lak na podlahy

Ekologický lak na podlahu

VI. Čím natrieť drevené okenice a rámy okien chaty?

Farby a lazúry na drevené okenice a drevené rámy okien. Drevené rámy okien natreté v inej farbe ako zvyšok chaty pôsobia odvážne ale zároveň veľmi esteticky. Vhodnou kombináciou napr. svetlá chata a tmavé rámy a okenice docielite krásny kontrast. Vyberte si z bohatej ponuky odtieňov tenkovrstvovej lazúry na drevené rámy okien a drevené okenice.

Adler Pullex Top-Lasur

Tenkovrstvová lazúra – rôzne odtiene.

Renovačný základný náter dreva

Renovačný náter staršieho dreva

VII. Čím natrieť kovové zábradlie, bránu alebo plot?

Antikorózne a ochranné nátery a farby na kov – kovové povrchy. Antikorózny ochranný náter kovových povrchov nahrádza tzv. pozinkovanie. Galvanizácia za studena (katodická ochrana) zabezpečí maximálnu antikoróznu ochranu kovových povrchov. Ideálne na náter kovového zábradlia, plotov, madiel, kovových (náter na jakel, kované zábradlia a pod.) konštrukcií a dielcov plotov a pod. Ochranný náter kovu vystavenému poveternostným vplyvom s ochranou aj proti bežným oderom.

Zinkové farby na kov proti korózii - rôzne druhy

Zinga – top kvalita náterov kovu

Vrchná polyuretánová farba na kov

Ekologický lak na podlahu

VIII. Čim natrieť záhradný nábytok?

Oleje, lazúry a laky na záhradný nábytok. Náter drevených lavíc, stolov, políc a záhradného nábytku. Nátery na záhradný nábytok z dreva je vhodné natierať teakovými olejmi na drevo. Drevo si udržiava prirodzený vzhľad, je pružné a zároveň dýcha. Ak je ale drevený nábytok napr. pod strechou, jeho drevo je prevažne suché a zároveň, z jeho povahy je vhodný skôr dekoratívny lesklý vzhľad napr. aj v nejakej farbe, potom môžete zvážiť aj hrubovrstvové lazúry alebo laky na nábytok. Spravidla sa jedná o časti nábytku, ktorý má pôsobiť hladko a esteticky opracovane. Dbajte ale na to, aby sa takto lakované povrchy nevystavovali vode, snehu a podobne.

Tíkový olej na záhradný nábytok

Najpredávanejší teakový olej na záhradný nábytok

Hrubovrstvová lazúra

Priznaná vrstva lazúry pre estetický vzhľad príjemný na dotyk

IX. Čím natrieť vyvýšený záhon?

Ekologické nátery ochránia drevo a neuškodia pôde ani posadeným rastlinám. Ekologické oleje na vyvýšené záhony – ochrana dreva a dlhšia životnosť s prirodzeným vzhľadom krásneho dreva bez kontaminácie pôdy a posadených rastlín zároveň.

Eko olej na drevo - rôzne odtiene

Vhodný náter na včelí úľ, vyvýšený záhon a iné ekologické povrchy.

Eko olejová lazúra - rôzne odtiene

Vhodný náter na včelí úľ, vyvýšený záhon a iné ekologické povrchy.

Galéria - čím natrieť chatu z dreva?